Robotlarla Evlilik Yasallaşacak

Yeni dünya düzeninin kurulmaya başladığı şu günlerde tüm komplo teorileri konuşuldu fakat kimse dijital yeni dünyayı konuşmamıştı. Yeni dünyayı planlayanlar ise gizli yer altı laboratuarlarında Hümanoid ismi verilen insansı robotları üretmeye başladılar. Yapay zekâ ile güçlendirilmiş, yorulmayan, acıkmayan, tuvalet ihtiyacı olmayan, hasta olmayan, susamayan bir insan hayal edin; işte bunlar yerin derinliklerinde üretiliyorlar.

Gelecek yılların yeni savaşçıları olacak olan Hümanoidler ve Siborglar, dünyaya egemen olmak için hazır kıta bekliyorlar. Bu yazıda ele alacaklarımız; Cem Yılmaz’ın stand-up gösterisinde alay konusu yaptığı; “benim fişe taktığım robot beni mi yönetecek” esprisinden çok uzakta, akıl ve bilimin birleştiği bir noktada…

Kusursuz Güzellikte Hümanoidler Üretiliyor

İnsansı robotların üretilmeye başlamasıyla; yasal hakları da konuşulmaya başlandı. Çünkü insanoğlu ne icat ederse etsin önce nefsine hizmet etmesini istiyor. Robotları faydalı işlerde kullanmayı planlayanların yanında sapık duygularını tatmin etmek isteyenler de bir o kadar çok; “Önümüzdeki 50 yıl içinde robotlarla seks yapmak çok sıradan bir şey olacak…” Bu sözü ben değil, Maastricht Üniversitesi Yapay Yaşam araştırmacılarından Prof. David Levy söylüyor. Yakın gelecekte Geyşa robotlar görmek mümkün…

Önümüzdeki yıllarda Hümanoid yasaları ülkelerin parlamentolarında ele alınmaya başlanacak, özellikle insanlık suçu gibi unsurlar Hümanoid suçu olarak değerlendirilecek, Hümanoidlerin seks kölesi haline getirilmesinin önüne geçilmeye çalışılırken, insanlık suçu işleyen (insan öldürmek vb. gibi) bir Hümanoid için ne gibi cezaların uygulanması gerektiği tartışılacak. İnsanlar kendi ırklarının muhafazası için Hümanoidlerin ne amaçlarla kullanılması gerektiğinin yasal çerçevesini çizmeye başlayacak. Peki, bu çerçeveyi çizebilecek mi? Bence hayır, zamanla izleyip görelim.

Mısır ile Ürdün sınırının Suudi Arabistan yakasında binlerce dönüm arazide İsrail tarafından tüneller kazılıp bu tünellerde Siborglar üretilmektedir. Bu Siborglar; acıkmıyor, susamıyor, hasta olmuyor, virüse yakalanmıyor, bir bakışıyla insanın yüz taramasını yapıp kim olduğunu tespit ediyor, kişinin tüm sosyal ağlar ve arama motorları ile E-Devlet gibi platformlar üzerinden bilgilerini topluyor. Toplanan veriler sonucunda kişinin kendisinin düşmanı olup olmadığını analiz ediyor ve eğer öyleyse gerekli saldırıyı yapıyor. Bu Siborgların silaha da ihtiyacı yok saldırılarını ultraviyole ışınlar ile gerçekleştirerek insanın hücre yapısını etkileyip güçsüz hale getiriyor, bir nevi enerjisini emiyor. Bunun yanı sıra kişinin herhangi bir hastalığı olup olmadığını, ateş ve nabız gibi metabolizma durumlarını da analiz edip kayıt altına alabiliyor.

Bu yazdıklarım size bugün bilim kurgu senaryosu gibi geliyor olsa da eğer konumuna kadar verdiğim o yerlerde çalışan bilim insanlarını tanısaydınız yapılabilecekleri öğrenseydiniz bu dünyadan ailenizi de alıp kaçmak isterdiniz. Belki de sırf bu nedenden dolayı NASA uzayda hayat araştırması yapıyor.

Hep merak ederim NASA neden var? Gerçekten uzayı merak ettiğimiz için mi, yoksa uzayı ele geçirebilmek için mi? Oksijen olan bir gezegen bulununca ne olacak? NASA sadece uzaylıları merak ettiği için mi çalışmalarına milyar dolarlar harcıyor? Hayır… Hep bahsettiğimiz dünyanın ultra zengin aileleri, hayatta kalabilecekleri bir gezegene yerleşerek Hümanoidler vasıtasıyla dünyayı köleleştirip, diledikleri gibi yönetecekler…

Günümüzün Hümanoidleri

İlk üretilen İnsansı robotlardan Sophia’ya Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verildi böylece vatandaşlık alan ilk robot Sophia olurken bir robota vatandaşlık veren ilk ülke de Suudi Arabistan oldu. 2018 yılında bir Türk firması tarafından bazı öğrenciler ile Sophia bir araya getirilmişti, Sophia’da 23 Nisan mesajı vererek tüm dünya çocuklarının Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Günümüzde üretilmeye başlanan Hümanoidler henüz istenilen seviyeye gelmemiş olsa da bazı yeteneklere sahip olmaları sağlanabildi. Çin’de üretilen Jia Jia isimli robot kadın, son derece güzel bir Çinli, verilen komutları anlıyor ve yerine getirebiliyor. Hatta Çinli bilim insanları ürettikleri robotların duygularının da olacağını ifade ediyorlar. Ev işlerinde yardımcı olarak kullanılmak amacıyla tasarlandığı iddia edilse de bu robotların iyiliği üreticisinin insafına kalmış durumda.

İnsafı üreticisine kalmış dememin nedeni ise hangi amaçla üretildiğinin dışında farklı modlarının olup olmayacağıdır. Ev işlerinde kullanılmak üzere gayet iyi niyetle üretilmiş diye piyasaya sürülen bir Hümanoid’in ikincil belleğine kötülük yapmak üzere görevlendirilebilecek bir mod yüklenirse ne olur? Uzaktan kontrol ile dünyadaki tüm iyi niyetli Hümanoidlerin bir günde katile döndürüldüğünü düşünün, üreticinin elinde dünyanın tüm askerleri olacak ve istediği gibi yönetebilecek… İnsansıların yasal hakları ve ödevleri konusundaki hukuksal çalışmalarda bunları da ele almak gerekiyor. Sadece robot değil onu üretenlere de ciddi sorumluluklar yüklenmelidir.

Hümanoidlerle Evlenmek Mümkün Olacak

Prof. Levy, ABD’nin ünlü teknoloji merkezi Masachussetss Teknoloji Enstitüsü’nde “fame-fatale” ya da “cazibeli kadın” robotu geliştirildiğini söyledi. Dahası Massachussetss eyaletinde de 2050’lerde “robotlarla evlilik” için hukuki altyapı hazırlıklarının şimdiden tartışıldığını da belirtti. Robotla evlenip mutlu mesut bir hayat yaşamak mümkün olabilir mi burası tartışılır ama ileride evlilikler de mümkün olacak. Bu işin birçok boyutu var en önemli boyutlarından bir tanesi de dini boyutu, dini olmayan bir makine ile evlilik yapacak ve dini ritüellere uygun evlilik sürmek isteyeceksiniz, tabi o zamana kadar tüm dinleri iyice dejenere edip içlerini boşaltmazlarsa…

Masachussetss Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen “fame-fatale” ya da “cazibeli kadın” robotunun özellikleri; şuan yaşayan en güzel ve cazibeli kadından daha çekici olmanın yanı sıra ihtiyaçların en az seviyede olması dolayısıyla da ilgi çekecek. Evlisiniz ve eşiniz size trip atmıyor, sizden farklı bir görüşe sahip değil, sevişmek istiyorsunuz ve hiç başı ağrımıyor. Bunları yazarken ben bile keşke benim de olsa dedim…

Dünya LGBT evliliklerin yapılıp yapılmamasını tartışadursun LGBT’nin küreselciler tarafından aşırı servis edilmesinin nedeni gelecek günlere insanları alıştırmaktır. Bugün erkek erkeğe veya kadın kadına evliliklerin uygunluğu tartışılırken 2050’lili yıllara geldiğimizde insan ile robotun evliliği gerçekleşecek.

Hümanoid Kadın Anne Olabilir mi?

Evet, Hümanoidlere sentetik rahim da takılabilmektedir. Bu sayede insandan aldığı spermin kendisindeki yapay rahimde döllenmesiyle dünyaya çocuk getirebilecek, hamileliği sırasında çocuğun tüm gelişimlerini, sağlık durumunu kendisi takip edebilecek, nefes alışından nabız durumuna kadar ölçebilecektir. Doğumunu kendisi yerine getirip tüm bakım ve tedavilerini kendisi yapabilecektir. Doğan bebeğin bakımını ise hiçbir amatörlük çekmeden yerine getirebilecek, yapay göğüs sayesinde bebeğini emzirecek, altını değiştirecek, hatta ona ninniler söyleyip uyutabilecektir. Bugünkü yapay zekâlar dahi bunların büyük çoğunluğunu yapabilmektedir.

Hümanoid Kadınlarda Başka Ne Özellikler Olacak?

İnsanların mutluluğu için üretilen kadın “fame-fatale” Hümanoidler; kusursuz bir fiziki güzelliğe sahip olacak, verilen komutların tamamını anlayacak ve itiraz etmeden yerine getirecek, evin güvenliğini sağlayacak, eşiyle sohbet edecek, onu dinleyecek, ona akılcı çözümler sunacak. Aynı zamanda geleceğe yönelik istatistiksel tahminler yürüterek en mantıklı çözümü önerecek, yemek yapmak, diğer ev aletlerini kullanmak, uzaktan kontrol edebilmek gibi yetenekleri olacak. Evin dışında iken evini hala kontrol edebilecek, eve gitmeden evin ısınmasını sağlayabilecek, evden uzakta iken evin güvenliğini kontrol edip gerekirse müdahalede bulunabilecek, araç kullanabilecek, hatta kendisinin normal otomobilden çok daha hızlı hareket eden araçları olacak, aracı arızalandığında kendisi tamir edebilecek.

Hümanoidler için zaman kavramı da farklı olarak kodlanacak, insanların kullandığı zaman kavramı ve takvim onlar için geçerli olmayacak. Bir insanın bir saatte gidebildiği mesafeye Hümanoid bir dakikada ulaşabilecek, insanların kendisini güncellemesine ihtiyaç duymayacak, yapay zekâsı sayesinde güncellenmelerini kendisi alacak, isterse almayacak, kendi özelliklerini kendisi geliştirebilecek, herhangi bir hayvanı sahiplenip onun tüm bakımlarını yapabilecek, dilerse duygusal olup ağlayabilecek…

Hep kadın insansılardan bahsetmiş olsak da aynı şekilde erkek insansılarda üretilecek, bir kadınla ilişkiye girebilecek, duygusal olarak kadını mutlu edebilecek, sahiplenecek, koruyacak, bir kadının aradığı tüm özelliklere sahip olabilecek. Üretilen Hümanoidler sayesinde insanlar bir süre sonra mükemmeliyetçilikte zirveye ulaşacak ve insan insana evlilikler ortadan kalkarak insan Hümaoid evlilikleri gerçekleşmeye başlayacak, insanlar birbirinde bulamadıklarını Hümanoidlerde bulacaklar.

Siborg Savaşçılar Geliyor

Hümanoidlerin yanı sıra yarı insansı olan Siborglar da üretilmeye devam ediyor. Bunlar da savaş sanatının zirvesine ulaştırılmış, insan gibi kin ve nefret yüklenebilen, korkusuz, savaşçı, milliyetçi Hümanoidlerdir. Bir milliyete veya bir kişiye bağlılıkları olacak ve kendisinden olmayan herkesi yok edebilecek güçte olacaklar. Barutlu veya lazer silahlar kullanmak yerine ultraviyole ışınlar kullanarak düşmanlarını etkisiz hale getirecek, düşman orduların tüm silahlarını kullanılmaz hale getirecekler. İHA, SİHA, balistik füze ve diğerlerini etkisiz hale getirebilecek, hatta düşman sistemlerini kendileri kontrol ederek gönderildikleri yerleri imha edebilecekler. Yazının ortasında da söylediğim gibi bunlar bir bilim kurgu senaryosu değil, bunlar gerçekler, Türkiye’nin SİHA üretiyor olması çok güzel, yerli ve milli üretim yapması harika ama Hümanoid üretimine başladı mı? Bu soruyu sormadan edemeyeceğim.

%d bloggers like this: