Ekran Bağımlılığının Gençler ve Çocuklar Üzerinde Etkisi

Bu yazımda pandemi sürecinde iyice artan ekran bağımlılığı, internet bağımlılığı ve oyun bağımlılığından bahsedeceğim.

Bağımlılık olarak değerlendirilen çoğu durum psikolojide ‘Ödüllendirilen davranış devam eder, cezalandırılan davranış söner’ cümlesi ile değerlendirilebilir. Örneğin sigara içmek. Belki kötü bir örnek olacak ama ölümcül sonuçlara neden olan en bilindik kötü bir bağımlılık.

Zaten bütün sigara paketleri üzerinde ‘Sigara Öldürür!’,’Sigara Sağlığa Zararlıdır!’ gibi uyarılar ve kötü sonuçları belirtilmektedir. Fakat bu ibareler okunduğu zaman kullanıcı keyif aldığı için okumaz, okusa dahi umursamaz. Başına gelebilecek kötü şeyleri hiç aklına getirmez. Paketin üzerinde bulunan kötü sonuçlanmış bağımlılık sonucu fotoğrafları yaşamaya başladığında artık sigaranın verdiği hasarı anlar ve maddeden uzaklaşma yöntemleri belirler. Beyin artık ceza görmüştür.

Buradan anlatmak istediğim şu çocuk yaşta başlayan internet alışkanlığı ebeveynleri dahi fark etmeden onları içine çeker ve bir bağımlılığa dönüşür. Onları sorgulamayan bir ekranda istedikleri gibi zaman geçirmek onlar için bir ödül haline gelmiştir. Buna karşın ebeveynleri tarafından onlarda olumlu alışkanlık olarak istenen ders çalışmak, kitap okumak gibi davranışlar artık onlara zul olarak gelecektir. Bunlardan dolayı artık ders ödevi kitap kelimeler bir iritasyon oluşturur. Dolayısı ile çocuk bunlardan kaçar. Kendilerini hiçbir şekilde yargılamayan ekranlara daha çok yönelirler.

Sık sık değişen o ekranlar dikkat ederseniz bebeklerin dahi dikkatini çeker. Çünkü dikkat süreleri kısadır. Bazı ebeveynler bebekleri yemek yesin diye kolaylık olsun diye ekrana maruz bırakırlar. Foton ışınlarına bağlı dopamin seviyelerinde artış olur. Bu durumlar ise daha sonraları yeme davranışlarında problemler yaşatıyor.

Oynadıkları oyunlar ise öfke kontrollerinde problemler yaşatıyor. Bu oyunlarda başarılı olduklarında daha önce yapamadıklarını başarma duygusu, oyunlardaki ödüllendirme sistemi onları iyice hapseder. Gerçek dünyalarında sorumluluklarından uzaklaşarak yapamadığı bir iş neticesinde sanal dünyada yapabildiği bir alana yönelirler. Sahte bir şekilde mutlulukları uzun yıllar devam edebilir. Sonuç olarak erken yaşta başlayan ekran, internet, oyun bağımlılığı gençlerimizin sosyal yaşamına ve akademik kariyerine engel oluyor. Onlara rehber olmak biz teknoloji ile tanışıp zararlarını gözlemleyebilen ‘Y Kuşağı’nın görevidir.

%d bloggers like this: